Yerli Buğday-GDO suz

Posted by israfil 30/09/2018 0 Comment(s)

                                                                  TAM BUĞDAY EKMEĞİ HAKKINDA

 

Bir ekmeğin tam buğday olması yetmiyor.

Eğer Yerli ve Ata Mirası Tohumumuzdan elde edilen buğdayın unu değilse ne yediğini bilemzsin, Elindeki ürünün geldiği yer TOHUMUNDAN-ÜRETİCİYE-ÜRÜNE kadar takip ediliyorsa GÜVENEBİLİRSİNİZ.

 

Balıkesir Bölgesinin Yerli Tohumları

KARAKILÇIK ,KARAKÖSE,SARIBAŞAK,İMAM BUĞDAYI işte bu şekilde yetiştirilip, harmanlanıp , SULU DEĞİRMENDE öğütülerek ürüne dönüşüyor.

 

Balıkesir/Dursunbey Hacıahmet Pınarı diye bir köy. Yamaçtaki bu köy normal ovada kara toprakta yetişen buğdaydan daha tatlı ürünler elde ediyor.

 

Babadan Üretici ve Değirmenci Halil Bey , "Gıda Hareketi Derneği önderliğinde Dursunbey yöresindeki yerli tohumlardan 17 çift topladık . Bunların analizlerini Gıda Hareketi Derneği yaptı. Masrafını kendi karşıladı. Ve bunların 5 çeşidi yerel tohum çıktı “ diyor.

 

Size GDO su ile OYNANMAMIŞ YERLİ VE ATAMİRASI TOHUMDAN , KiMYASAL GÜBRE KULLANILMADAN ÜRETİLMİŞ BUĞDAYLARDAN ELDE EDİLMİŞ UN İLE YAPILAN EKMEĞİ YEME ŞANSINIZ VAR DİYORUZ.

 

EKMEĞİ GÜNLÜK ÜRETEBİLİYORUZ . BİR GÜN ÖNCEDEN SİPARİŞ VERMENİZ YETERLİ OLUR . ERTESİ GÜN GELİP ALABİLİR VEYA KARGO İLE BİZ SİZE GÖNDEREBİLİRİZ.

SİPARİŞLERİNİZ İÇİN: 0850 8117134  VEYA [email protected]

Etiketler: ekmek yerli tambugday

Leave a Comment

İlgilendiğiniz ürün stoklarımızda mevcut değil. Ürün stoklarımıza girdiğinde size haber vermemizi istiyorsanız lütfen formu doldurun.